دوربین 360 درجه یا چشم ماهی (Fisheye) چیست؟

شايد با تصاوير دوربين هاي چشم ماهي آشنايي داشته باشيد. اين دوربين ها داراي قابليت هاي فوق العاده اي هستند که استفاده از آنها را در محيط هاي بزرگ بسيار ايده آل کرده است.

در ابتدا بايد بدانيد که تقريبا تمام دوربين هاي چشم ماهي موجود از نوع شبکه هستند. به اين ترتيب شما نمي توانيد در سيستم آنالوگ خود از دوربين چشم ماهي استفاده کنيد. دوربين هاي چشم ماهي معمولا تشکيل شده از يک دوربين شبکه (با کيفيت بالاي 2 مگا پيکسل) و يک لنز خاص چشم ماهي هستند. اين لنز به شما اين قابليت را خواهد داد که تصاوير را از تمامي جهات در دوربين خود دريافت کنيد.

مشکل اما اينجا خواهد بود که دوربين با زاويه 360 درجه يک تصوير خروجي کاملا گرد (مانند عکس) به شما مي دهد. اين تصوير در حالت عادي کمک زيادي به شما نمي کند چون اجسام در تصوير تغيير شکل پيدا مي کنند و قابليت تشخيص آنها تا حد زيادي کاهش مي يابد (مانند عکس). اين اشکال در لنزهاي چشم ماهي به وسيله نرم افزار موجود در دوربين برطرف شده است. اين نرم افزار با استفاده از مکانيزم هاي پردازش تصوير، تصوير ورودي دوربين را مي کشد و به شکل يک تصوير يک پارچه بزرگ در مي آورد. اين تصوير خروجي اين تلقي را به بيننده مي دهد که دوربين تصاوير را از تمامي جهات مي گيرد (فروش دوربين مدار بسته).

نرم افزار دوربين چشم ماهي اين قابليت را به شما مي دهد تا فيلم هاي ضبط شده دوربين را نيز به صورت کاملا طبيعي مشاهده کنيد و در واقع يک تصوير کاملا استاندارد از تمامي جهات دوربين مداربسته خود داشته باشيد.

توجه داشته باشيد که با توجه به کشيدگي که در گوشه هاي تصوير انجام مي گيرد معمولا کيفيت تصوير در اطراف آن از کيفيت تصوير در زير دوربين پايين تر است.