آشنایی با انواع سنسورهای موبایل

 

اختراع سنسور یا حسگر مهمترین عامل در پیشرفت دستگاه های موبایل است.
از اولین سنسورهای اختراع شده میکروفون است که نحوه عملکرد آن بدین صورت است: تشخیص صدا یا لرزش مولکول‌های هوا و تبدیل آن به سیگنال‌های دیجیتال. طراحی اپلیکیشن موبایل

اینفرارد یا اشعه مادون قرمز
اینفرارد یا اشعه مادون قرمز از قدیمی‌ترین سنسور‌هاست. این سنسور در موبایل های قدیمی تر برای انتقال اطلاعات استفاده‌ می‌شد. اما به دلیل سرعت پایین انتقال اطلاعات، نیاز به قرار‌گیری دو سنسور مقابل هم و آمدن بلوتوث استفاده از آن کمتر شد، اما با پیشرفت قدرت برنامه نویسی و سیستم عامل های هوشمند، از این سنسور برای کنترل از راه دور وسایل الکترونیکی مثل (تلویزیون، دی‌وی‌دی پلیر،…) استفاده می شود.

سنسور شتاب‌سنج
این سنسور می‌تواند شتاب خطی موبایل را هنگام جا‌به‌جایی در فضای سه بعدی اندازه‌گیری کند. با استفاده از این سنسور، نوع چرخش و حرکتی که به گوشی می دهید می تواند انجام دهنده کاری باشد. برای مثال وقتی تماسی دریافت می کنید، با چرخاندن دستگاه به سمت پایین، صدای زنگ موبایل خاموش شود. یا هنگامی که آهنگی پخش می‌شود، با چرخاندن گوشی به سمت پایین، آهنگ در حال پخش متوقف شود. یا مثلا با حرکت سریع گوشی به چپ یا راست، آهنگ بعدی یا قبلی پخش شود.

سنسور فشارسنج
این سنسور فشار اتمسفر مکان شما را نشان می‌دهد. برای مثال نرم‌افزار S Health سامسونگ از این سنسور استفاده می کند تا میزان دقیقی از کالری سوزانده شده هنگام دویدن، راه رفتن و انجام هرگونه ورزشی را در ارتفاع‌های متفاوت (کوه، تپه،…) را محاسبه می‌کند.

سنسور ژیروسکوپ
سنسور شتاب سنج جا‌به‌جایی خطی موبایل را اندازه می گیرد. ژیروسکوپ ویژگی دیگری اضافه می‌کند که اندازه‌گیری جا‌به‌جایی زاویه‌ای می‌باشد. شتاب‌سنج و ژیروسکوپ نقش مهمی در بازی‌های موبایل مثل بازی‌های رانندگی دارند و دیگر استفاده از انگشت را برای لمس کردن صفحه موبایل از بین می‌برد. همینطور وقتی که موقعیت افقی و عمودی موبایل را تغییر می‌دهید، این حسگر عمل می‌کند.

Air Browse
با حرکت دست به راست یا چپ، می‌توانید به دیدن عکس‌ها، صفحات اینترنت، عوض‌کردن آهنگ‌ها و جستجو در یادداشت‌هایتان بپردازید.

قطب نما (Geomagnetic)
این سنسور بر پایه مغناطیس سنج طراحی شده و بر اساس میدان مغناطیسی زمین، قطب ها را نشان می‌دهد. همچنین برخی از نرم‌افزارها با استفاده از این سنسور، میدان مغناطیسی که فلزات اطراف موبایل ایجاد می‌کنند را نشان می‌دهند.

 

سنسور Air Call-Accept

وقتی تماسی با شما انجام می‌گیرد، می‌توانید با حرکت دستتان مقابل موبایل تلفنتان را جواب بدهید. با این تفاوت که صدای طرف مقابل مستقیماً از بلندگو پخش می‌شود.

سنسور نور یا RGB Light Sensor
این سنسور با دریافت و اندازه‌گیری نورهای قرمز، سبز، آبی و سفید محیط، رنگ‌های صفحه نمایش موبایل را تنظیم می‌کند. این تنظیم در گوشی های جدیدتر سامسونگ از طریق Samsung Adapt Display کنترل می‌شود.

سنسور حرکتی
این سنسور نیز از اشعه مادون قرمز استفاده می کند و توانایی شناسایی جا‌به‌جایی دستان شما یا هر شی دیگری را در مقابل موبایل دارد

دماسنج و رطوبت‌سنج
این سنسور به شما دما و رطوبت محیط اطرافتان را نشان می‌دهد و شما را از مناسب بودن و نبودن محیط آگاه می‌سازد. ورود این سنسور به سیستم عامل اندروید قدم مهمی بود.

 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ