اپلیکیشن (Application) چیست ؟

تبلت­ ها و موبایل­ های هوشمند هم مانند هر کامپیوتری دارای نرم ­افزارهای مختلف هستند. در بازار نرم­ افزارهای موبایل، اصطلاح”اپلیکیشن” یا به اختصار App بیشتر از واژه ­ی نرم­ افزار جا افتاده است و این اصطلاح دقیقا همان معنای نرم­ افزار کاربردی را می­دهد.

اپلیکیشن (Application) نوعی نرم‌افزار کامپیوتری است که برای استفادۀ کاربر نهایی (End-User) طراحی می‌شود. بیشتر نرم‌افزارهایی که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم شامل این تعریف می‌شوند و تنها سیستم عامل­ها و یا زبان‌های برنامه ­نویسی جزء اپلیکیشن‌ها محسوب نمی‌شوند.

برای دانلود کردن و استفاده کردن از یک برنامه به چه چیزی نیاز دارید؟
شما به یک تلفن همراه هوشمند و یا هر دستگاه قابل حمل دیگری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، نیاز دارید. تمامی برنامه‌ها روی تمامی دستگاه‌های قابل حمل کار نمی‌کنند، اگر شما یکی از این دستگاه‌ها را بخرید، مجبور هستید با سیستم عامل آن و برنامه‌هایی که همراه آن است، کار کنید. هر یک از سیستم عامل‌های Android، Apple، Microsoft و BlackBerry فروشگاه مخصوص برنامه‌های خود (app store)را در اینترنت دارند. شما می‌توانید در این فروشگاه‌ها به دنبال برنامه مورد نظر خود بگردید، آن را دانلود و نصب کنید. برخی از خرده‌فروشان در اینترنت نیز برنامه‌های مخصوص موبایل را ارائه می‌کنند. شما باید از فروشگاهی استفاده کنید که برنامه‌های موجود در آن با سیستم عامل دستگاه شما سازگاری دارد. برای افتتاح یک حساب، شما باید اطلاعات مربوط به شماره حساب خود را ارائه کنید. اگر بخواهید برنامه‌ای را دانلود کنید که رایگان نیست، نیز باید همین کار را بکنید.

چرا برخی از برنامه‌ها رایگان هستند؟

برخی از برنامه‌های موجود در فروشگاه‌های اینترنتی رایگان هستند. تهیه‌کنندگان و توزیع‌کنندگان این برنامه‌ها می‌توانند، از طرق زیر درآمد کسب کنند:

• نسخه اولیه (دمو) برخی از برنامه‌ها رایگان است.
– تهیه‌کنندگان این برنامه‌ها امیدوار هستند که شما از این برنامه‌ها راضی باشید و برای دریافت نسخه‌های جدید این برنامه‌ها پول بپردازید؛
– برخی از برنامه‌ها این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند که برای بهره‌مند شدن از ابزارهای بیشتر از طریق خود برنامه پول پرداخت کنید. معمولاً شما با خرید کردن از طریق خود برنامه در واقع از فروشگاه اینترنتی خرید می‌کنید. به عبارت دیگر برنامه به سایت وصل شده و از این طریق عملیات خرید انجام می‌شود. در برخی از دستگاه‌ها تنظیماتی وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از این تنظیمات جلوی اتصال برنامه به سایت را بگیرید؛
– برخی از برنامه‌ها به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرند تا حس کنجکاوی شما در مورد سایر محصولات شرکت را تقویت کنند. در واقع، خود این برنامه‌ها بخشی از پروژه تبلیغاتی شرکت هستند.

دو راه دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه شما

شما می‌توانید از طریق نقاط دست‌یابی که اپراتور در اختیار شما می‌گذارد یا از طریق شبکه‌های Wi-Fi به اینترنت دسترسی داشته باشید. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تلفن همراه بابت استفاده از اینترنت هزینه‌ای را به‌صورت ماهانه از شما دریافت می‌کنند. معمولاً سرعت شبکه‌های Wi-Fi بالا‌تر است، اما شما باید در محدوده پوشش یکی از این شبکه‌ها قرار داشته باشید. اکثر شبکه‌های Wi-Fi که در محل‌هایی چون کافی شاپ‌ها، فرودگاه‌ها و هتل‌ها وجود دارند، به صورت عمومی در دسترس هستند اطلاعاتی را که شما از طریق اینترنت ارسال می‌کنید، رمزنگاری نمی‌‌کنند. این شبکه‌ها امن نیستند. برای راه‌اندازی یک شبکه بی‌سیم خانگی، شما باید هزینه دسترسی به اینترنت را بپردازید، یک رو‌تر بی‌سیم خریداری کنید و اقدامات لازم را برای امن کردن شبکه انجام دهید. طراحی اپلیکیشن موبایل

چرا برخی از برنامه‌ها اقدام به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی دستگاه می‌کنند؟
برخی از برنامه‌ها از اطلاعات خاص موقعیت جغرافیایی استفاده می‌کنند تا نقشه را برای شما نمایش دهند حتی اطلاعات مربوط به فروشگاه‌های نزدیک شما و اطلاعات دوستان و آشنایان شما را نشان می‌دهند. برخی از این برنامه‌ها ممکن است، اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی را در اختیار شبکه‌های تبلیغاتی قرار دهند. آن‌ها این اطلاعات را با سایر اطلاعاتی که در پایگاه خود دارند، ترکیب می‌کنند و با توجه به علایق شما و موقعیت مکانی شما تبلیغات هدفمند برای شما به نمایش می‌گذارند. اگر شما به یک برنامه اجازه دهید تا به اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی تان دسترسی داشته باشد، تا زمانی که تنظیمات آن را تغییر ندهید، این برنامه می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ