دسته بندی اپلیکیشن های موبایل موجود در بازار

یکی از کاربرد های مشخص سازی انواع و دسته بندی های اپلیکیشن موبایل، رسیدن به فهم مشترک برای دست یابی به اپلیکیشن مورد نظر از جانب توسعه دهندگان و کاربران می باشد. مشخص شدن نوع اپلیکیشن موبایل به کاربران کمک می کند تا بتوانند به اپلیکیشن موبایل مورد نظر خود، بهتر و سریعتر دسترسی داشته باشند و قبل از دانلود و استفاده از آن بدانند که کارکرد این اپلیکیشن موبایل در چه حوزه ای می باشد. از طرفی برای مسائل فنی و تجاری از سمت توسعه دهندگان، در بحث قیمت گذاری ها و رسیدن به نقطه مشترک برای توسعه، کاربرد های فراوانی دارد. در مقاله قصد داریم تا به این تنوع از دید کاربران و از دید توسعه دهندگان بپردازیم. از دید کاربران دو مرجع اساسی برای این دسته بندی وجود دارد. سایتهای appstore و playstore برای دو سیستم عامل اندروید و ios مهمترین و بزرکترین مرجع دسترسی به اپلیکیشن های موبایل هستند. نکنه ای که وجود دارد این است که برخی از این دسته بندی ها با یکدیگر همپوشانی دارند و به صورت قطعی عمل نمی کنند.
اپلیکیشن موبایل بازی ها (Game mobile application): مختص بازی، از هر نوع مختلف و زیر شاخه های بازی های موبایلی

برخی از زیر شاخه ها: اکشن(action)، ماجرایی(adventure)، تخته ای و کارت بازی(card And Board)، رقابتی(arcade)، خانوادگی(family)، موسیفی و ریتم(music and rhythm)، معما(puzzle)، مسابقه و سرعت(race)، نقش آفرینی(role playing)، تیر اندازی(shooter)، شبیه سازی(simulation)، اجتماعی(social)، ورزشی(sports)، استراتژی(strategy)

Image resultImage result

اپلیکیشن موبایل تجاری (Business mobile application): آنچه که مربوط به کسب و کار شرکت ها، اعم از حساب داری، نیروی انسانی، رسد بخش های مختلف، اپ های ویزیتوری، و مشاغل می باشد. در یک کلام امور مربوط به کسب و کار و تجارت شما را تسهیل می کند

برخی از زیر شاخه ها: مدیریت اسناد(document management)، تلفن(voip telephony)، املاء(dictation)، دسکتاپ از راه دور(remote desktop)، کاریابی(job search resource)، مدیریت مشتری(customer resource management)، همکاری(collaboration)، مدیریت منابع سازمان(enterprise resource management)، نقطه فروش(point of sale)

اپلیکیشن موبایل آموزشی (Education mobile application): در این نوع از اپلیکیشن موبایل، کاربر موضوعات مختلف را فرا میگیرد. این اپ ها می توانند به صورت خیلی ساده و معمولی، نوشته هایی را به شما ارائه دهند و یا اینکه با استفاده از حالت های پیچیده تر، به صورت محاوره ای عمل کنند

برخی از زیر شاخه ها: حساب(Arithmetic)، الفبا(alphabet)، نوشتن(writing)، یادگیری زود بهنگام و آموزش خاص(early learning and special education)، منظومه شمسی(solar system)، لغت(vocabulary)، رنگ ها(colors)، یادگیری زبان( language learning)، آزمون های استاندارد دبستان(standardized test prep)، جغرافیا(geography)، پورتال مدرسه(school portals)، آموزش حیوانات(pet training)، ستاره شناسی(astronomy)، صنایع(crafts)

اپلیکیشن موبایل سبک زندگی (Lifestyle mobile application): در زندگی روزمره، انسان ها با مسائلی روبرو هستند که یک اپلیکیشن می تواند آنها را در به انجام رساندنشان یاری نماید. برای مثال اپلیکیشن موبایل های یاد آور، که به شما مواردی مانند سررسید ها، کارهای روزانه و امور مهم را یاد آور می شوند. به صورت خلاصه، انچه که در امور روزانه و زندگی روزمره شما به شما یاری می رساند، جزو این دسته قرار می گیرد

برخی از زیر شاخه ها:خرید(Shopping)، مشاور املاک(real estate)، صنایع دستی(crafts)، سرگرمی(hobbies)، تربیت فرزند(parenting)، مد(fashion)، بهبود منزل( home improvement)

اپلیکیشن موبایل سرگرمی (Entertainment mobile application): انچه که برای کاربر، به عنوان گذراندن وقت و ایجاد سرگرمی عمل می کند. برای مثال پخش کننده های موزیک از این دسته هستند. حتی بازی ها و اپلیکیشن موبایل های ارتباطی مانند تویتر و تلگرام را نیز می توانید جزو این دسته قرار دهید. برای این دسته بندی به سختی می توان تعریف دقیقی ارائه داد. تعریف دقیق تر را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید[1]. اما نکته مهم این است که جزو یکی از دسته های پرکاربرد هستند.

برخی از زیر شاخه ها: تلویزیون(Television)، فیلم(movies)، کلوپ های تفریحی(fan clubs)، تئاتر(theatre)، تغییر دهنده های صدا(voice manipulation)، تولید اثر هنری(art creation)

اپلیکیشن موبایل کاربردی (Utilities mobile application): در موبایل شما حتما ابزار هایی مانند ویروس یاب، چک کننده وضعیت شارژ باطری، ضبط کننده تماس ها و ... وجود دارد. اپلیکیشن هایی که مانند یک ابزار برای کارهای گوشی شما عمل می کنند، جزو این دسته قرار می گیرند.

برخی از زیر شاخه ها: ماشین حساب(Calculators )، ساعت(clocks)، اندازه گیری(measurement)، زمان(time)، مرورگر اینترنت( web browsing)، چراغ قوه(flashlights)، قفل صفحه نمایش(screen locks)، اسکنر بارکد(bar code scanners)، تبدیل واحد ها(unit conversion tools)، مدیریت گذرواژه(password management)، کنترل از راه دور(remote controls)

اپلیکیشن موبایل گردشگری (Travel mobile application): معرفی مکان های زیبا، مکان های اقامتی، نمایش زمانبندی حرکت وسایل نقلیه، از مواردی است که در ایناپلیکیشن ها مورد بررسی قرار می گیرد

برخی از زیر شاخه ها: پایش پروازها(Flight tracking)، ساعت های جهانی(multitime clocks)، راهنمای شهر(city guides)، رزرو هتل / ماشین و ..( hotel/rental car/air fare shopping)، برنامه ریزی تعطیلات(vacation planning)، حمل و نقل عمومی(public transportation)،

اپلیکیشن موبایل کتاب (Book mobile application): برخی از اپلیکیشن موبایل ها به صورت دیجیتال فقط کتاب هایی که به صورت رسمی به چاپ و نشر رسیده اند را به شما ارائه می دهند. یک فرق این دسته بندی با دسته بندی آموزشی این است که در مورد آموزشی شما لزوما محتوی یک کتاب را نمایش نمی دهید.

پردو وب 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ