کمی در مورد دوربین‌های ارزان قیمت

چه تفاوتي بين دوربين‌هاي گران قيمت با دوربين‌هاي ارزان قيمت وجود دارد؟

رنگ:
يکي از مهمترين عيب‌هاي دوربين‌هاي ارزان قيمت نامنظم بودن و در هم ريختگي رنگ‌هاست. اين اشکال معمولا به صورت تغيير رنگ و يا تجمع رنگ در گوشه‌هاي تصوير يا اشکال موجود در تصوير ديده مي‌شود. گاهي هم اين بي نظمي به تغيير رنگ کامل در دوربين مشاهده مي‌شود.
امکان مشاهده دقيق رنگ‌ها معمولا از اولويت‌هاي نصب سيستم مداربسته نمي‌باشد. ولي اگر کيفيت رنگ بندي تصوير براي شما از اهميت بالايي برخوردار است بهتر است از دوربين‌هاي با برندهاي معتبرتر استفاده کنيد.

ديد در کنتراست:
کنتراست در لغت به معناي تفاوت است که البته معمولا به عنوان تفاوت در سطح نور معرفي مي‌شود. کنتراست در سطح نور ورودي به دوربين يکي از مشکلات کلي دوربين‌هاي مداربسته است. براي مقابله با اين اشکال عموما از مکانيزم WDRاستفاده مي‌شود. اين کانيزم با افزايش نور در مکان‌هاي کم نور و کاهش آن در مکان‌هاي پر نور باعث کاهش کنتراست نور دوربين و امکان نظارت بر نقاط تاريک تصوير خواهد شد.

دوربن‌هاي ساده‌تر فاقد قابليت متعادل کردن نور هستند از اين رو اگر منبع نوري به طور مستقيم در تصوير دوربين وجود داشته باشد بقيه تصوير کاملا تيره خواهد شد. اين مشکل مخصوصا زماني که دوربين‌ها رو به پنجره يا درب ورودي نصب شوند خود را نشان خواهد داد.

بهتر است در زمان نصب دوربين مدار بسته  تا جاي ممکن از قرار گرفتن دوربين به سمت منبع نور خودداري شود ولي در صورتي که اين کار غير قابل اجتناب بود بهتر است از دوربين‌هاي با قابليت WDR به جاي دوربين‌هاي ساده استفاده شود.

ديد در شب:
قبلا در مقاله دوربين مداربسته ديد شب ياد ديديم که تکنولوژي ساخت CCD دوربين‌هاي ديد در شب با دوربين‌هاي عادي متفاوت است. اين دوربين‌ها طوري ساخته مي‌شوند که ديد خوبي در طول موج‌هاي پايين‌تر (مادون قرمز) داشته باشند.
صرف نصب چند LED ديد در شب در اطراف دوربين را ديد در شب نخواهد کرد. در دوربين‌هاي ارزان قيمت ديد در شب CCD دوربين در واقع مناسب ديد در روز است و تنها LED هاي مادون قرمز به دوربين اضافه شده است. از اين نظر عملکرد اين دوربين‌ها در شب شايد خيلي مناسب نباشد. در واقع ديد اين دوربين‌ها در شب برد زيادي ندارد.

در صورتي که ديد در شب دوربين از اهميت بالايي براي شما برخوردار است بهتر است از دوربين‌هاي با کيفيت‌تر براي اين کار استفاده کنيد.

ديد در نور کم:

(براي به دست آوردن يک براورد حدودي از ميزان لوکس به عدد به مقاله "دوربين" مراجعه کنيد)

در قسمت دوربين مداربسته در مورد حداقل نور مورد نياز براي تشکيل تصوير دوربين مداربسته صحبت کرديم. آنجا به اين نکته اشاره شد که نور مورد نياز براي گرفتن يک تصوير مناسب بايد حدود 100 برابر کمترين نور مورد نياز دوربين را براي آن تامين کرد. مثلا اگر حداقل نور مورد نياز دوربين 0.1 لوکس باشد در نور 10 لوکس يک تصوير مناسب به شما مي‌دهد.

دوربين‌هاي ارزان قيمت موجود در بازار معمولا حداقل نور مورد نياز را به شما اعلام نخواهد کرد اما براي اين دوربين‌ها با توجه به کيفيت اين المان بين 1 تا 3 لوکس خواهد بود. اين به آن معناست که محيط نصب دوربين بايد حداقل بين 100 تا 300 لوکس نور داشته باشد تا بتوانيد تصويري مناسب داشته باشيد. در صورتي که نور محل از اين ميزان کمترباشد تصوير با نويز همراه خواهد شد. اين نويز به صورت دانه‌ها ريز و رنگي در تصوير مشخص مي‌شود.
در صورتي امکان بهتر است با افزايش نور محل از طرق متفاوت امکان نصب دوربين‌هاي ارزان قيمت‌تر را براي خود فراهم کنيد ولي اگر اين امکان وجود ندارد بهتر است از دوربين‌هايي با کيفيت مناسب براي محل استفاده کنيد.

تفکيک پذيري تصوير
تفکيک پذيري يا رزولوشن تصوير معمولا به عنوان مهمترين عامل در تعيين قيمت دوربين مد نظر قرار مي‌گيرد. اين در صورتي است که امکان سنجش اين المان براي بيشتر افراد وجود ندارد. بايد بدانيد که تفکيک پذيري بالاتر الزاما به معنا کيفيت بالاتر تصوير نيست. اين عامل تنها به معنا بزرگتر بودن تصوير خروجي دوربين است. گرچه دوربين‌هاي با تفکيک پذيري بالاتر معمولا کيفيت بالاتري هم دارند.
کيفيت دوربين را معمولا با المان هايي مانند حداقل نور مورد نياز دروبين‌ها يا نسبت نويز به تصوير که قبلا در مورد آنها صحبت شده نشان مي‌دهند.

ريسک
معمولا شرکت‌هاي توليد کننده دوربين‌هاي ارزان قيمت‌تر سيستم کنترل کيفيت ضعيف‌تري دارند. اين بدين معناست که اين احتمال که دوربين‌ها خراب يا ضعيف باشد بالا خواهد رفت. اين اتفاق که دو دوربين يکسان تصويري تا حدي متفاوت داشته باشند رايج است. بنابر اين موقع تهيه اين دوربين‌ها بايد توجه بيشتري به کيفيت دوربين داشته باشيد.
البته بايد بدانيد که اين گونه ريسک‌ها بسيار پايين هستند و در صورتي که نياز به نصب تعداد کمي دوربين داريد احتمالا استفاده از دوربين ارزان قيمت مشکلي را براي شما ايجاد نمي کند. اما در صورتي که تعداد دوربين‌هاي درخواستي شما بالا باشد (بيش از 20 دوربين) بهتر از دوربين‌هايي استفاده کنيد که ريسک نصب کمتري را براي شما ايجاد خواهند کرد.

نتيجه
با وجود اشاره به ضعف در دوربين‌هاي ارزان قيمت بايد بدانيد که اين دوربين‌ها داراي يک نقطه قوت بزرگ هستند و آن قيمت آنهاست. بايد توجه داشته باشيد که انتخاب دوربيني که با کمتري قيمت نيازهاي شما را تامين کند هدف اصلي در موقع انتخاب دوربين است. سعي کنيد در زمان انتخاب شرايط را طوري در محل نصب فراهم کنيد و نيازهاي خود را طوري محدود کنيد که امکان استفاده از دوربين‌هاي با مناسب‌ترين قيمت و کيفيت با توجه به نياز شما فراهم شود.