تفاوت های دوربین چشم ماهی نسبت به دوربین گردان (PTZ)

دوربين هاي چشم ماهي از بسياري جهات مناسب تر از دوربين هاي گردان هستند. در زير به چند مورد از مزايا و معايب اين دوربين نسبت به دوربين هاي گردان اشاره مي کنيم:

1) قيمت قابل رقابت: دوربين هاي چشم ماهي با وجود شبکه بودن اما قيمت کاملا قابل رقابتي با دوربين هاي گردان دارند و با توجه به قابليت هاي آنها به طور کامل از نظر مالي نسبت به دوربين هاي گردان به صرفه ترند.

2) دوربين چشم ماهي فاقد قسمت متحرک است: قسمت هاي متحرک در دوربين هاي گردان داراي استهلاک نسبتا بالايي هستند و به تعمير و نگه داري خيلي بيشتري نياز دارند. در دوربين هاي چشم ماهي با توجه به عدم وجود قسمت متحرک استهلاک دوربين بسيار پايين خواهد بود که موجب کاهش هزينه هاي جانبي و افزايش طول عمر دوربين مي گردد.

3) نظارت دائمي 360 درجه: دوربين هاي گردان داراي اين عيب بزرگ هستند که امکان نظارت دائمي در تمامي جهات را به شما نمي دهند. در واقع براي ديدن هر جهت شما بايد سر دوربين را به آن سمت بچرخانيد و با چرخاندن دوربين شما از ديگر جهات قافل خواهيد شد. در طول بازبيني تصاوير نيز شما تنها خواهيد توانست تصاويري را ببنيد که در ميدان ديد اوليه دوربين بوده.

در رابطه با دوربين هاي چشم ماهي اما شما مي توانيد تصاوير را در تمامي جهات به صورت زنده ببينيد و حتا بازيابي کنيد.

4) حجم تصوير ضبط شده: با توجه به کيفيت بالاي تصاوير دوربين هاي چشم ماهي، تصاوير ضبظ شده از اين دوربين هاي معمولا حجم بسيار بالايي خواهند داشت و اين نگه داري تصاوير را براي مدت زمان طولاني بسيار پر هزينه خواهد کرد.

5) نياز به بستر شبکه: با توجه به شبکه بودن دوربين هاي چشم ماهي براي نصب دوربين مدار بسته حتما نياز به بستر شبکه در محل خواهيد داشت. از اين نظر نمي توانيد يک دوربين چشم ماهي را به سيستم آنالوگ موجود خود اضافه کنيد.